Endüstriyel Panel PC nedir ve nasıl seçilmelidir?

Endüstriyel Panel PC nedir ve nasıl seçilmelidir?
03/07/2020

Endüstriyel Panel PC Nedir?

Endüstriyel Panel PC’ler, fabrikalar, üretim yapılan tesisler gibi zor çevresel ortamlarda kullanılmak için tasarlanmış; üretimden veri toplama, süreç analizi ve kontrolü, operatör paneli uygulamaları, makine ve proses otomasyonu uygulamalarında kullanılmak üzere tercih edilirler.

Çizgi Teknoloji olarak Artech™ Endüstriyel Bilgisayar Çözümlerimiz ile otomotiv, beyaz eşya ve tekstil gibi önde gelen birçok sanayi sektöründe üretim verimliliğini arttırmak, maliyet ve enerji kullanımını azaltmak için hizmet vermekteyiz.

Endüstriyel Sınıf PC ile Tüketici Sınıf PC arasındaki fark nedir?

Endüstriyel sınıf PC’ler, tüketici sınıf PC’lerin yeterlilik ve tam verim gösteremeyeceği zorlu endüstriyel ortam şartlarında (sıcaklık, toz, nem, titreşim) tam performans ve 7/24 sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle zorlu endüstriyel üretim ortamlarına, üretim verimliliğini arttırmak için tüketici sınıf PC yerine endüstriyel sınıf PC’ler yerleştirilmelidir.

Endüstriyel Panel PC nasıl seçilmeli ve hangi özelliklere dikkat edilmelidir?

En doğru Endüstriyel Panel PC seçimini yapabilmek için önce kullanımın amacını ve kullanılacağı ortamı belirlemeniz gerekmektedir. Çizgi Teknoloji olarak en doğru Endüstriyel Panel PC seçimini yapabilmeniz için tesisinizde saha keşfi yapıyor ve size optimum fayda sağlayacak Artech™ Endüstriyel Panel PC modelini sizlere öneriyoruz.

Endüstriyel üretim alanınız için Endüstriyel Panel PC seçiminde aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

  • İşlemci

Endüstriyel Panel PC seçerken; kullanılacak işletim sistemi, yazılım, kullanım yeri ve amacına uygun seviyede işlemci seçilmesi önemlidir. Endüstriyel Panel PC’lerde kullanılan işlemciler sıcaklık ve titreşim gibi zorlu ortam şartlarına dayanıklı olmalıdır.

Artech™ Endüstriyel Panel PC serilerimiz, Windows® tabanlı uygulamalar için Intel® Celeron® seviyesinden, iCore® seviyesine, Android® tabanlı uygulamalar için ARM® Cortex serisine kadar farklı yeni nesil fansız işlemci seçenekleri sunmaktadır. 

  • Çalışma Ortamınızın Sıcaklığı

Tüketici sınıf bilgisayarlar 35°C sıcaklık seviyesinde dayanıklılık gösterirken, Artech™ Endüstriyel Panel PC’ler  60°C sıcaklığa sahip ortamlarda sorunsuz, 7/24 çalışacak yapıya sahiptir. Tüm ürün modellerimizde, 70 °C çalışma sıcaklığına kadar dayanımlı endüstriyel sınıf SSD ve 80°C çalışma sıcaklığına kadar dayanımlı endüstriyel sınıf RAM mevcuttur.

  • Çalışma Ortamınız için Gereken Sıvı Koruması

Artech™ Endüstriyel Panel PC serilerimizin tamamı en az IP65 ön yüz koruma sınıfındadır. Eğer ıslak, yıkama gerektiren bir endüstriyel çalışma ortamına sahipseniz Artech™ WPC-400 serimiz IP67 ön yüz koruması ile doğru bir seçim olacaktır.

  • Çalışma Ortamınız için Gereken Toz Koruması

Endüstriyel Panel PC'lerde fan kullanma ya da kullanmama kararı esas olarak ortamdaki kir ve toz miktarına bağlıdır.

Kirli ve tozlu bir üretim alanında, fansız bir Panel PC tamamen sızdırmaz olduğu için ideal seçimdir. Bu Panel PC’lerde hava tahliyesi olmadığından kir ve toz içeri giremez. Artech™ Endüstriyel Panel PC’lerimizden Performance Serisi IPC-700, Endurance Serisi IPC-400, Ultimate Serisi IPC-600 modeller fansız, tam kapalı, toz korumalı, endüstriyel tip paslanmaz çelik metal gövdeleri ile zorlu endüstriyel ortamlarda maksimum performans ile çalışmakta, fansız yapıları ile daha az ısı yaydıkları için enerji tüketiminizi azaltmaktadır.

  • Ergonomi  

Panel PC'nizin konumlandırılacağı alan, ekranda gösterilmesi gereken bilgi miktarı, bu bilgilerin hangi mesafeden görülebilmesi gibi etkenler ekran büyüklüğü, çözünürlüğü ve oranının seçiminde öne çıkmaktadır.

Artech™ Endüstriyel Panel PC serilerimiz 10'' / 15'' / 17'' / 21'' TFT ekran büyüklüğü, FullHD’ye kadar ekran çözünürlüğü, 4:3 ve 16:9 ekran oranı seçeneklerine sahiptir.

Ağır kimyasal, ağır iş eldiveni kullanımı gibi kullanım şekli ve çevresel şartlara bağlı olarak Rezistif ve Kapasitif olmak üzere farklı dokunmatik ekran seçenekleri ile dahili Endüstriyel Membran Tuşlu Klavye ve Touchpad seçeneğini de Artech™ Endüstriyel PC serilerimizde sunmaktayız.

Artech™ Basic Serisi IPC-500 modellerimiz Rezistif, Endurance Serisi IPC-400 modellerimiz Rezistif Flat Touch, Performance Serisi IPC-700 modellerimiz Kapasitif Multi-Touch ve Ultimate Serisi IPC-600 modellerimiz ise 3mm. darbelere karşı güçlendirilmiş ekranı ile Rezistif ve Kapasitif Flat Touch dokunmatik teknolojisi seçeneklerine sahiptir. Endüstriyel Membran Tuşlu Klavye ve Touchpad seçeneği ise Endurance Serisi IPC-415E modelimiz ile sunulmaktadır.

  • Şok, Darbe, Titreşim Koruması

Sanayi ve üretim ortamlarında çok sık rastlanan şok, darbe ve titreşime karşı dayanıklılık ürünün kullanım ömrünü etkileyen önemli bir kriterdir.

Artech™ Endüstriyel PC serilerimizin disk sürücüleri, şok emiciler ile yastıklama ve mekanik yalıtım sağlanarak monte edilmiştir. Ürünlerin iç yapısında kullanılan, titreşimden dolayı sürtünmeye maruz kalabilecek kablolar zırh korumalıdır. Tüm soket ve bağlantılar kilitli soketlidir. Bu özellikleri ile Artech™ Endüstriyel PC serilerimizin şok, darbe ve titreşime dayanımları fazla ve çalışma ömürleri uzundur.

  • Kolay Çıkartılabilir ve Değiştirilebilir Disk Yuvası

Disk imajlarının veya sabit disklerin arızalanması, endüstriyel ortamlarda kullanılan bilgisayarlarda karşılaşılabilecek üretim ve zaman kaybına sebep olabilecek sorunlardandır. Bu sorunu çözmek için sahada imaj kopyalanması veya cihazın sökülerek disk değişimi yapılması gerekebilir. Bu tip müdahaleler hem üretimin daha uzun süre durmasına, hem ortam şartlarından dolayı ürün için başka arıza risklerine, hem de bu işi yapacak ek teknik personel maliyetine sebep olabilir.

Artech™ Endurance Serisi IPC-400 ve Ultimate Serisi IPC-600 modellerimizde bulunan Kolay Çıkartılabilir ve Değiştirilebilir Disk Yuvası sayesinde herhangi bir arıza durumunda, üretim hattınızı durdurmadan, arızaya hemen müdahale edebilir ve en fazla 15 saniye süren disk değişimi ile üretim kaybı yaşamadan arızayı giderebilirsiniz.

Sıradan bir Endüstriyel Panel PC’de ortalama 15 dakika sürebilecek disk değişimi, Artech™ teknolojisi ile sadece 15 saniye sürmektedir.

  • Çalışma Ortamınıza Uygun Montaj

Çalışma alanınıza göre Panel PC'nizin bir kioska veya makineye gömülüp gömülmeyeceği, bir duvara monte edilip edilmeyeceği konusunda karar vermek, sistem geldikten ve kuruluma hazır olduğunda değil, satın almadan önce saha keşfinin yapılıp, karar verilmesi gereken bir durumdur.

Tesisiniz için seçmiş olduğunuz Panel PC bir kioska gömülecek ise doğru panel boyutu ve derinliğinin seçilmesi önemlidir. Artech™ Endüstriyel Kiosklar ile gömülmesini istediğiniz Panel PC’lere uygun çözümler sunmaktayız.

Panel PC’niz duvara, standa veya pendant kol üzerine monte edilecekse montajının VESA uyumlu olması önemlidir. Tüm Artech™ modellerimiz VESA montaja uygundur.

Makineleriniz bir Panel PC'nin yüzeye gömülmesini gerektiriyorsa, panel montajı seçeneği olan bir Panel PC seçmeniz gerekmektedir. Tüm Artech™ modellerimiz Panel montaja uygun tasarım ve aksesuara sahiptir.

  • Satış Sonrası Teknik Hizmetler

Endüstriyel Panel PC’ler tesisinizin Endüstri 4.0 ve dijitalleşme uygulamaları için gerekli, bu uygulamalar ile operatörleriniz arasındaki etkileşimi sağlayan önemli bir yatırımdır.

Çizgi Teknoloji olarak, Artech™ Endüstriyel Panel PC çözümlerimizi 3 yıla kadar garanti ve 5 yıla kadar yedek parça temin garantisi ile müşterilerimize teslim etmekteyiz.

Çeyrek asırlık endüstriyel sistem teknolojileri, yerli üretim tecrübesi, yetkin ve hızlı teknik servisimizle sürdürülebilir, sorunsuz çalışma performansına sahip ürünler sunmaktayız.

Endüstriyel Bilgisayar Çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi için; https://www.artech-ipc.com.tr/urun-grubu/tr/endustriyel-urunler

Bilgi ve Teknik Destek

Projelerinizde artech Ürünleri kullanarak kaliteli çözümler üretebilirsiniz. Ürünler hakkında bilgi almak ya da kullandığınız ürünler ile ilgili teknik destek almak için bizimle iletişime geçin.