Ameliyathane Entegrasyon Sistemi Ameliyathanelere Hangi Faydaları Sağlar?

Ameliyathane Entegrasyon Sistemi Ameliyathanelere Hangi Faydaları Sağlar?
28/05/2021

Ameliyathaneler; odaklanma ve cerrahi ekip arasında doğru iletişim gerektiren, zorlu veya en basit prosedürlerde bile yaşanabilecek riskler nedeniyle çoğu zaman stresli çalışma ortamlarıdır. Hasta sağlığı söz konusu olduğu için ameliyathanede izlenmesi gereken prosedürlerin adım adım takip edilip kaydedilmesi ve kontrol edilmesi hasta güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Ameliyatta görevli cerrahi ekibin, ameliyathane kontrol paneli ile ameliyathane aydınlatması ve havalandırmasını ayarlama, ameliyathane konsoluna (Steril PC) hasta bilgilerini girme, hastaya uygulanan prosedürleri kaydetme ve bu kaydedilen prosedürleri görüntüleme ya da direkt prosedür esnasında ameliyathane konsol bilgisayarına aktarma gibi çeşitli görevleri en doğru şekilde ve zaman kaybetmeden yapmaları gerekir. Ameliyathane Entegrasyon Sistemi, ameliyathanede farklı türde tıbbi cihazların, kameraların, çevresel sistemlerin ve aydınlatmanın birlikte sorunsuz ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan teknik bir altyapı sunmaktadır. Ameliyathane Entegrasyon Sisteminin mevcut ve gelecekteki teknolojilerle uyumluluğu, hastanenin yeni görüntüleme ekipmanlarını mevcut entegre sisteme kolayca tanıtmasını sağlamaktadır.

Cerrahi ekibin ameliyat esnasında kendilerine tanımlanan görevleri atlamadan ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayacak olan Ameliyathane Entegrasyon Sistemi; hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS), görüntü arşivleme ve iletişim sistemi (PACS) ile entegre çalışır. Bu sayede dijital ortamda bulunan bilgilere ve görüntülere ameliyathane konsolu ile anında erişim sağlanır. Ayrıca, ameliyathane içerisindeki cihaz ve monitörlerin ana konsola bağlanması ve ana konsol üzerinden kontrol edilmesini sağlayarak karmaşık bir çalışma ortamı olan ameliyathaneleri sadeleştirmekte ve kompleks bir hale gelebilen işleyişi basitleştirmektedir. Ameliyathane Entegrasyon Sistemi, cerrahi personelin ameliyathane içerisinde daha konsantre ve rahat bir şekilde çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Ameliyathane Entegrasyon Sistemi, sıcaklık, nem, oda basıncı, HEPA filtre kirliliği gibi kritik önem taşıyan parametreleri ameliyathane kontrol paneli üzerinden tek tuşla ayarlayabilme ve kontrol edebilmeyi sağlamaktadır. Teletıp Bilgisayarı (PACS PC) görüntüleme ve yayınlama özelliklerinin yanı sıra hastaya uygulanacak prosedürlerin organize edilmesini sağlayarak yaşanabilecek karışıklığı ortadan kaldırır, bu sayede 360 derece veriye anında ulaşan cerrahların başarı oranı yüksek, hatasız ameliyat yapabilme oranları artmaktadır. Sistem, operasyonel iş akışı boyunca ekiplerin süreçlerle entegre bir şekilde çalışmasını sağlayarak, hasta güvenliğini optimum düzeyde tutmaktadır.

Ameliyathane Entegrasyonunun gelişmiş görselleştirme ve görüntüleme özelliği sayesinde cerrahi ekip konsültasyon için ameliyathane dışındaki uzmanlarla anlık iletişim kurabilirler. Cerrahi operasyonu veya operasyon esnasından kaydedilen videoyu eğitim uygulamaları için öğrenci sınıflarıyla gerçek zamanlı paylaşabilirler.

Ameliyathane Entegrasyonu, her prosedürün doğru dokümantasyonu için kaydedilen görüntülerin ve videoların otomatik olarak hasta kaydıyla ilişkilendirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede hastaneler kağıtsız, dijital arşivlerini oluşturarak EMRAM seviyelerinin yükselmesi için önemli bir ilerleme kaydetmektedirler. 

MDR’a uyumlu, EEC-60601 standartlarına uygun, EEC93-42 Tıbbı Cihaz Uygunluk sertifikasyonlarına sahip Ameliyathane Entegrasyon Sistemi; hastanelerin verimlilik artışı, eğitim arşivleri oluşturma, hasta memnuniyeti ve güvenliğinin mükemmelleşmesi ve dijitalleşme gibi hedeflerine ulaşmasını desteklemektedir. Ayrıca, ameliyata katılan personel ve ameliyat sürelerinin kaydı ve sarf takibi gibi konularda kaynak ve maliyet kontrolü sağlayarak; zaman, malzeme ve faturalandırma yönetiminin etkin bir şekilde yapılmasına imkân tanımaktadır.

Artech Ameliyathane Entegrasyon Sistemi ile ilgili detaylı bilgi için: https://www.artech-ipc.com.tr/urun-grubu/tr/medikal-bilgisayar-urunleri

Bilgi ve Teknik Destek

Projelerinizde artech Ürünleri kullanarak kaliteli çözümler üretebilirsiniz. Ürünler hakkında bilgi almak ya da kullandığınız ürünler ile ilgili teknik destek almak için bizimle iletişime geçin.