ASAŞ DigitALL projesinde ARTECH Endüstriyel Bilgisayar Çözümlerini Kullanıyor

ASAŞ DigitALL projesinde ARTECH Endüstriyel Bilgisayar Çözümlerini Kullanıyor
02/12/2021

ASAŞ Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Coşar MERT Artech Endüstriyel Bilgisayar Çözümlerinin ASAŞ Fabrikasının Endüstri 4.0 entegrasyon sürecine katkılarını anlattı.

‘’Çizgi Teknoloji ve Artech Endüstriyel Bilgisayar çözümleri ile çalışmayı seçmemizdeki en önemli faktörler yerli firma olması, satış sonrası destek ve özelleştirilebilir yapıda müşteri isteklerine açık olmasıdır.’’

1990 yılında Gebze’de kurulan ASAŞ; Akyazı, Sakarya bölgesinde yer alan son teknoloji ile donatılmış 5 üretim tesisi ve 2750 çalışanı ve 90’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatla Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır. Kurulduğu yıldan beri istikrarlı büyüme trendi ile 2020 yılında Türkiye’de İSO 500’de 63. sırada yer alan, aynı zamanda Avrupa’daki lider üreticilerden biri olan ASAŞ; yenilikçi ürünleri, teknolojisi, sektörün onaylı ilk Ar-Ge Merkezi ve sunduğu hizmetlerle bulunduğu her sektöre çözüm üretmekte ve değer katmaktadır. ASAŞ; Akyazı ve Karapürçek yerleşkesinde, 300.000 m²’si kapalı, toplam 923.000 m²’lik alana kurulu Alüminyum Profil, Kompozit Panel, Alüminyum Yassı Mamul, PVC Profil ve Panjur üretim tesislerinde müşterilerine hizmet vermektedir. ASAŞ, 2018 yılında Avrupa dağıtım ağında stratejik bir konum olan Frankfurt ve Köln havaalanlarına 1 saatlik mesafede Koblenz’e komşu Neuwied şehrinde Thyssen Krupp Rasselstein’a ait 72.793m2’lik kapalı alana sahip 880.028 m2’lik araziyi satın alarak firma bünyesine dâhil etti. İçinde limanı ve demiryolu ulaşım imkânları da bulunan alanda, bölgenin lojistik imkânlarından da faydalanacak olan ASAŞ, Orta ve Batı Avrupa ülkelerine direkt hizmet sunabilmektedir.

ASAŞ, DigitALL sayesinde her verinin, atılan her mailin, yapılan her aktivitenin mutlaka dijital bir izinin oluşturulması ve kayıt altına alınmasını, bu verilerden bilgi ve değer üretecek sistemler yardımıyla verimliliğini artırmayı ve iş ortaklarına sunduğu hizmeti daha da geliştirerek sektöre ve ülke ekonomisine değer katmayı hedeflemektedir.

Çizgi Teknoloji ile Projenin Başlangıcı

ASAŞ Fabrikasında kullanılan otomasyon sistemlerindeki ekipmanların endüstriyel dönüşümü ile başlayan süreç DigitALL projesi ile dijitalleşme ve Endüstri 4.0 dönüşümü ihtiyaçlarıyla devam etti. Bu durum tedarikçi araştırmaları ve belirli kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda gelişim gösterdi.

Fiyat – Performans – Satış Sonrası Destek gibi konular ön planda tutularak çözüme yönelik sektörde bilinen neredeyse tüm tedarikçiler ile ürün denemeleri yapıldı. Yaşayan süreçler olduğu için seçilecek ürün ve tedarikçi değerlendirmelerinde gelişime açıklık, problem çözüm kolaylığı ve maliyet gibi kriterler ön planda tutuldu.

Çizgi Teknoloji ve Artech Endüstriyel Bilgisayar çözümleri ile çalışmayı seçmemizdeki en önemli faktörler Yerli firma olması, satış sonrasında hızlı destek ve özelleştirilebilir yapıda müşteri isteklerine açık olmasıdır.

‘’Artech Endüstriyel Panel PC ve Andon Ekran çözümlerini yaklaşık 10 yıldır kullanmaktayız.’’

İlk olarak üretim hattımızda bulunan yurt dışı menşeili bir panel PC’nin yerine Artech Panel PC kullanıma aldık. Önceki ürünün yurt dışı kaynaklı olması nedeni ile arıza anında çözüm süreleri çok uzun ve maliyetli olmaktaydı.

‘’Müşteri olarak isteklerimiz doğrultusunda geliştirilen model, kurduğumuz sisteme tam uyum sağlanmıştır. Fiyat Performans ve minimum arıza oranları ile işimize değer kattık’’

Çizgi Teknoloji ekibi ile isteklerimiz doğrultusunda mevcut Artech ürünleri üzerinde, gereksinimlerimize göre geliştirmeler yapılarak DigitALL projemize özel yeni bir ürün ortaya çıkmıştır. ASAŞ fabrikası için özel olarak geliştirilen Artech Endüstriyel Bilgisayar çözümü DigitALL kapsamında MES ekranları olarak üretim teyitlerini vermekte ve yine Artech Andon ekranlar ile dashboardlarımızı yayınlamaktayız.

Projenin Sonucu

‘’Artech Endüstriyel Bilgisayar Çözümleri Fabrikamızın Endüstri 4.0 entegrasyon sürecine katkıda bulundu.’’

Çizgi Teknoloji ekibinin proje hedeflerimize yönelik isteklerimize ve mevcut üründe inovasyona açık olmaları proje sürecimizin karşılıklı olarak verimli geçmesini sağladı. Proje süresince aklımıza takılan her konuda, Çizgi Teknoloji’ye beklentilerimizi belirterek kolayca çözüme ulaştık. Proje esnasında ilgili satış yöneticilerinin çözüm odaklı ve empati kurarak vermiş olduğu destek sayesinde ortaya çok güzel bir ürün çıkması ve projede değerlendirilmesi kurmuş olduğumuz sisteme katma değer katmaktadır.

Çizgi Teknoloji ile yürüttüğümüz proje ekipman satın alımı dışında, üretim alanına kurulumlar dahil olarak tamamlanmıştır. Burada Çizgi Teknoloji Satış Sonrası Hizmetler ekibinin en başından beri projeye dahil olması ve bu projeyi sahiplenmesiyle satış sonrası gereken desteklerde maliyetlerimiz ve çözüm sürelerimizin azaldı.

‘’Çizgi Teknoloji; Yerli firma olması, ürün özelleştirilebilirliği, fiyat performans oranı ve satış sonrası destekleri ile olarak iş birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğumuz bir tedarikçimizdir.’’

Çizgi Teknolojinin proje hedeflerimiz ve beklentilerimize uygun, kolay entegre edilebilecek bir ürün ortaya çıkartmasıyla proje isterlemiz karşılanmıştır.

 

Bilgi ve Teknik Destek

Projelerinizde artech Ürünleri kullanarak kaliteli çözümler üretebilirsiniz. Ürünler hakkında bilgi almak ya da kullandığınız ürünler ile ilgili teknik destek almak için bizimle iletişime geçin.