Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Artech Tele-Ziyaret Deneyimi

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Artech Tele-Ziyaret Deneyimi
16/12/2021

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ekim 2010 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır ve yılda ortalama 200 bin hastaya hizmet vermektedir. Ortalama 6000 ameliyat yapılan hastane, ülkemizin en önemli sağlık kuruluşlarından birisidir.  Tüm klinik branşlarda, kendi alanlarında ülkenin önde gelen hekimleri görev yapmaktadır.

Uzm. Dr. Feyza İnceköy Girgin, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çocuk yoğun bakım bölümünde, çocuk yoğun bakım uzmanı olarak çalışmaktadır.

Pandemi öncesinde günde iki kere hasta yakını ziyaret saatleri vardı. Bu aile ziyaretlerinin önemi çok büyük çünkü hastalarının durumları nasıl, nerede kalıyorlar bunu görüyorlar, bilgi sahibi oluyorlar ve hastalarıyla fiziksel iletişim içinde oluyorlar. Tedavi sürecinin önemli bir parçası aslında bu iletişim süreci. Fakat pandemide tüm Türkiye’de olduğu gibi hasta yakını ziyaretlerini kaldırmak durumunda kaldık. Fiziksel ziyaretlerin kaldırılmasıyla fark ettik ki ailelerin kaygı düzeylerinde ciddi bir artış var. Biz doktorlar her ne kadar sözel olarak bilgilendirme yapsak da aileler çocuklarını görmek istiyorlar aynı şekilde çocuklar da ailelerini görmek istiyor.

‘’ Hastalığı tedavi etmek ayrı bir aşama fakat çocukların yanlarında olduğunuzu, yoğun bakım ünitesinde yalnız olmadıklarını bilmeleri çok önemli. Bu aynı zamanda aileler için de çok önemli.’

Sağlık çalışanları olarak pandemiyle birlikte özellikle çocuk yoğun bakım ünitesinde çok yoğun bir çalışma dönemine girdik. Yoğun bakımda yatan çocuklarımızın hem doktorları hem de anneleri-babaları oluyoruz. Bilinci kapalı hastalarımız olduğu gibi bilinci açık hastalarımız da var ve çocuk oldukları için de yanlarında olduklarımızı bilmeleri çok önemli. Hastalığı tedavi etmek ayrı bir aşama, onların yanında olduğunuzu, burada yalnız olmadıklarını bilmeleri çok önemli. Bu aynı zamanda aileler için de çok önemli. Çocukları yoğun bakımda olan ailelerin ister istemez kaygı düzeylerinde artış oluyor.

Ziyaretlerin kaldırılması ve hem hasta yakını hem de hasta tarafında kaygı artışlarını gözlemlememizle, çocukların aileleri ile videolu görüşme yapabilecekleri bir cihazın geliştirilmesi için Çizgi Teknoloji ile iletişime geçtik ve böylelikle bir sosyal sorumluluk projesi geliştirildi.

Hastalarımız farklı bölümlerde oldukları için taşınabilir, ergonomik, internete sorunsuz bağlanabilecek, kolay temizlenebilir bir cihazın faydalı olacağını belirttik. Cihaz kısa zamanda tasarlanarak bize getirildi. Çizgi Teknoloji ekibi her aradığımızda hemen dönüş yaparak gerek telefonla gerekse hastaneye gelerek bize her zaman destek verdiler.

Artech Tele-Ziyaret çözümü güzel tasarlanmış bir cihaz. Hastalar ve odalar arasında taşınmasında sıkıntı yaşamadık. Hastane dezenfektasyonunda kullandığımız ürünlerle cihazı dezenfekte ettik ve herhangi bir problem yaşamadık.

‘’Kendi özel telefonlarımızı kullanmadan Artech Tele-Ziyaret çözümü sayesinde hasta yakınlarına cihaz üzerinden bir mesaj gönderip onların da kabul etmeleriyle aileler ve hastalarımız arasında görüntülü görüşme sağlayabildik.’’

Hastalar aileleriyle konuşabildi, aileler hastalarını görebildi ve doktorlar olarak biz de eş zamanlı olarak hastalarımızla ilgili bilgileri aileleri ile paylaştık.

Bizler gelen ailelere yüz yüze, gelemeyen ailelere de telefonla sözlü olarak bilgilendirmelerimize her zaman devam ettik fakat ailelerin hastalarını görebilmesi ve onları görerek bilgi alması çok daha faydalı. Artech Tele-Ziyaret çözümünün çocuklar ve aileler açısından çok değerli katkıları oldu çünkü görmek ayrı bir şey. Görünce kaygı da ciddi azalmalar oluyor, görüşmeler esnasında ailelerde ve hastalarımızda bizzat gördüm bunu.

‘’Aileler başhekimliğe bu uygulama için teşekkür mesajlarını ve memnuniyetlerini ilettiler.’’

 Artech Tele-Ziyaret çözümünün çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Hastane içerisinde hasta yakınlarının alınamadığı yoğun bakımlar, uzun süre anestezi derlenme odalarında kalan hastalar, trans kemik iliği ve diğer transplant ünitelerinde de Artech Tele-Ziyaret çözümü rahatlıkla kullanılabilir.

 

Bilgi ve Teknik Destek

Projelerinizde artech Ürünleri kullanarak kaliteli çözümler üretebilirsiniz. Ürünler hakkında bilgi almak ya da kullandığınız ürünler ile ilgili teknik destek almak için bizimle iletişime geçin.